Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 

 

 

 

 

Przychodnia Weterynaryjna "Puchatek" w Rybniku lek. wet. Barbara Pęciak-Wróbel

Drobne ssaki i gady

KRÓLIKI
Profilaktyka królików obejmuje: regularne wizyty kontrolne u lekarza weterynarii w czasie których przeprowadzane są niezbędne zabiegi pielęgnacyjne:
obcinanie pazurów, ważenie, odrobaczenie, kontrola i ewentualna korekta zgryzu
(zęby sieczne i policzkowe). Regularne coroczne szczepienie przeciw pomorowi i myksomatozie. Należy pamiętać,że brak apetytu jest zawsze dla królików sytuacją zagrożenia życia i wymaga bezwzględnej wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

ŚWINKI MORSKIE
Podobnie jak u królików konieczne są regularne wizyty kontrolne u lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych: obcinanie pazurków, kontrola i ewentualna korekta zgryzu
U świnek morskich nie wykonuje się szczepień ochronnych
Podobnie jak u królików fakt nie pobierania pokarmu wymaga natychmiastowej pomocy lekarza weterynarii.

SZCZURY
Najczęstszym problemem zdrowotnym jest obecność pasożytów zewnętrznych.
Uwaga! niektóre z nich stanowią zagrożenie dla właścicieli ! Ponadto częstym problemem są choroby układu oddechowego oraz choroby nowotworowe objawiające się głównie zmianami skórnymi.

FRETKI
Podstawowym zabiegiem profilaktycznym u fretek jest coroczne szczepienie przeciwko nosówce, w określonych okolicznościach można je również szczepić przeciw wściekliźnie.
Konieczne są regularne wizyty wu lekarza weterynarii w celu zabezpieczenia ich przeciw pasożytom zewnętrznym i wewnętrznym.
Zwierzęta nie przeznaczone do rozrodu powinny być poddane kastracji/sterylizacji (chirurgicznej lub farmakologicznej).
Nie wolno doprowadzić samicy fretki do stanu tzw. ruji permanentnej. Stanowi to dla niej realne zagrożenie życia! Jeśli dojdzie do takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii, który zdecyduje o sposobie zatrzymania ruji.
U fretek starszych ( powyżej 5 roku ) zalecane jest coroczne profilaktyczne badanie.
GADY
Raz lub dwa razy do roku powinno być wykonane badanie kału w kierunku pasożytów. Istotne jest także wykonywanie profilaktycznych badań krwi, szczególnie u zwierząt starszych.