Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 

 

 

 

 

Przychodnia Weterynaryjna "Puchatek" w Rybniku lek. wet. Barbara Pęciak-Wróbel

Leczenie zwierząt egzotycznych

Gady to jedne z bardziej popularnych zwierząt trzymanych w  domach. Jak wiedzą wszyscy hodowcy zwierząt egzotycznych, podstawowym warunkiem powodzenia w pracy hodowlanej jest zapewnienie im odpowiednich warunków środowiskowych. Dlatego najważniejsze jest, aby zakup takich zwierząt był bardzo przemyślany, poprzedzony zdobyciem odpowiedniej wiedzy na temat ich chowu, żywienia, wymogów środowiskowych itp. Warto w tych sprawach zasięgnąć konsultacji i w przychodniach weterynaryjnych i u doświadczonych hodowców.
W naszej Przychodni pomagamy wszystkim zwierzętom traktując te tzw. egzotyczne na równi z tymi tzw. domowymi: pieskami i kotkami. Wiedza weterynaryjna w tym zakresie jest coraz powszechniejsza podobnie jak zainteresowanie posiadaniem tych zwierząt.
Nasze doświadczenia w tej dziedzinie docenili m.in. organizatorzy Giełdy Terrarystycznej organizowanej cyklicznie w naszym mieście, powierzając nam stałą opiekę weterynaryjną i nadzór nad organizowanymi przez nich imprezami.

Dermatologia

Skóra nieustannie podlega procesom odnowy. Jej wygląd odzwierciedla ogólny stan zdrowia zwierzęcia. Dlatego właśnie należy regularnie kontrolować stan okrywy włosowej oraz skóry.
Zmiany skórne, takie jak: wyłysienia, krosty, pęcherze, łuski, strupy czy zaczerwienienia jak  i towarzyszący im świąd, spotykane są bardzo często. Mogą one być efektem miejscowego działania czynników środowiskowych lub być objawem ogólnej dysfunkcji organizmu, które można podzielić na alergie i zaburzenia metaboliczne.
Najczęstsze przyczyny są następujące:
  • alergie i atopie (uczulenie na pokarm albo czynniki środowiskowe, takie jak kurz, pyłek kwiatów lub grzyby),
  • pasożyty (pchły, wszy i roztocza mogą powodować łagodne do ciężkiego podrażnienia skóry),
  • zaburzenia hormonalne ( zwierzęta z nadmiarem lub niedoborem pewnych hormonów są predysponowane do niektórych chorób skóry),
  • zakażenia (zakażenia bakteryjne i grzybicze mogą powodować choroby skóry).


W każdym przypadku niezbędna  jest wizyta u lekarza weterynarii, który ustali przyczynę tych zmian i zaleci odpowiednią terapię. Niektóre choroby skóry mozna wyleczyć bardzo szybko, natomiast inne mogą wymagać kontroli i monitorowania stanu zdrowia do końca życia zwierzęcia.

Stomatologia

Schorzenia jamy ustnej i zębów to nie tylko ,,nasz” ludzki problem, dotyczy to również naszych zwierząt.

Kocięta i szczenięta rodzą się bez zębów. Zęby mleczne pojawiają się w drugim tygodniu życia a od 4-go miesiąca stopniowo wymieniane są na zęby stałe.

Niestety, nie zawsze proces ten przebiega prawidłowo. Zdarza się, zwłaszcza u psów ras małych, że zęby mleczne nie wypadają mimo pojawienia się zębó stałych. Takie przetrwałe zęby mleczne mogą być przyczyną nieprawidłowego rozwoju zębów stałych oraz deformacji szczęk i co za tym idzie- problemów z pobieraniem pokarmu. Przetrwałe zęby mleczne pozostające do ok. 6-7 miesiąca życia należy usunąć. Jest to jeden z częściej wykonywanych zabiegów w naszej Przychodni.

Kolejnym problemem związanym z przetrwałymi zębami mlecznymi jest zaleganie resztek pokarmu w szczelinach między zębami. Stanowią one idealną pożywkę dla bakterii.

Rozwój bakterii w jamie ustnej może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu, zapalenia dziąseł oraz wtórnych infekcji innych narządów np.: serca, płuc, nerek, wątroby.

Najbardziej widocznym efektem tego procesu jest formowanie się kamienia nazębnego.

Gdy wykształci się już twardy, brązowy kamień, niezbędna jest interwencja lekarza weterynarii. Kamień należy niezwłocznie usunąć zanim dojdzie do obsunięcia dziąseł.

Zabieg ten wykonujemy bardzo często. Należy go przeprowadzać w znieczuleniu ogólnym, co chroni zwierzę przed bólem i stresem związanym ze stosowaniem aparatury do czyszczenia zębów.

Po zabiegu otrzymujecie Państwo od nas wskazówki i zalecenia dotyczące dalszej terapii oraz zasad codziennej higieny zębów.

Zupełnie odrębny temat to uzębienie gryzoni i królików. Ich zęby rosną przez całe życie, dlatego niezbędna jest odpowiednia dieta ( twarde elementy do gryzienia – gałęzie, ziarno) oraz systematyczne okresowe wizyty kontrolne u lekarza weterynarii. Przerośnięte zęby mogą utrudniać lub wręcz uniemożiwiać pobieranie pokarmu co może doprowadzić do śmierci głodowej zwierzęcia.
 

*** PAMIĘTAJ! ***

 

85% psów i 70% kotów cierpi z powodów stomatologicznych!


Codzienne mycie zębów i regularne kontrole jamy ustnej to najskuteczniejsze metody walki z chorobami zębów i przyzębia. Przyzwyczajaj już młode zwierzęta do codziennej pielęgnacji jamy ustnej i zębów.

Diagnostyka ultrasonografem

Ultrasonografia zarówno w medycynie ludzkiej jak i weterynaryjnej dawno zdobyła sobie miano jednej z najpopularniejszych metod diagnostycznych. W naszej Przychodni również zachęcamy Państwa do korzystania z tej stosunkowo taniej a przede wszystkim nieinwazyjnej i bezpiecznej dla zwierząt metody.

 

Ultrasonografia zarówno w medycynie ludzkiej jak i weterynaryjnej dawno zdobyła sobie miano jednej z najpopularniejszych metod diagnostycznych. W naszej Przychodni również zachęcamy Państwa do korzystania z tej stosunkowo taniej a przede wszystkim nieinwazyjnej i bezpiecznej dla zwierząt metody. Najpopularniejszym badaniem ultrasonograficznym jest oczywiście potwierdzenie ciąży u zwierząt. Sugerujemy, aby badanie to wykonać ok. 4 tyg. ciąży lub później ( pomiędzy 23-25 dniem ciąży widoczne jest już bijące serce płodu). Wcześniejsze badania są możliwe, ale obarczone zdecydowanie większym błędem, dlatego zalecamy aby zostały powtórzone po ok. 7-10 dniach.

Pamiętajmy jednak, iż metoda ta daje nieocenione efekty w ocenie struktur narządów wewnętrznych : śledziony, wątroby, nerek, pęcherza moczowego, prostaty, macicy. Stąd tak częste wykorzystywanie USG w diagnozowaniu : cyst, guzów, kamieni, złogów, zmian zwyrodnieniowych lub przerostowych w tych narządach.

 

Badania laboratoryjne

Współczesna medycyna weterynaryjna nie może sie obejść bez dodatkowych badań laboratoryjnych. Zarówno diagnostyka jak i monitorowanie stanu zdrowia pacjenta w trakcie leczenia często nie jest możliwe bez korzystania z takich badań. W naszej Przychodni postawiliśmy na jakość: testy serologiczne, zarówno diagnostyczne jak i tak popularne wśród hodowców testy profilaktyczne (np. FIP FeLV itp.) zlecamy do wykonania jednemu z liderów w tej dziedzinie, firmie IDEXX LAB. Doskonała logistyka (kurier dostarcza pobrany materiał w ciągu 24 godz.), krótki czas oczekiwania na wyniki, możliwość uzyskania pisemnego certyfikatu, to wszystko potwierdza renomę tych laboratoriów. Wykonanie badań mikrobiologicznych, mykologicznych zlecamy zaprzyjaźnionemu laboratorium przy jednej z Wrocławskich Klinik. Fakt, iż badania te są wykonywane wyłącznie na podłożach i odczynnikach weterynaryjnych, daje możliwości automatycznego rozszerzenia ilości wykonywanych badań łącznie z wykonaniem np. autoszczepionek, w razie zaistnienia takiej konieczności. Współpraca z takimi sprawdzonymi partnerami daje nam komfort pewności i rzetelności wszystkich otrzymywanych wyników.