Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 

 

 

 

 

Przychodnia Weterynaryjna "Puchatek" w Rybniku lek. wet. Barbara Pęciak-Wróbel

Stomatologia

Schorzenia jamy ustnej i zębów to nie tylko ,,nasz” ludzki problem, dotyczy to również naszych zwierząt.

Kocięta i szczenięta rodzą się bez zębów. Zęby mleczne pojawiają się w drugim tygodniu życia a od 4-go miesiąca stopniowo wymieniane są na zęby stałe.

Niestety, nie zawsze proces ten przebiega prawidłowo. Zdarza się, zwłaszcza u psów ras małych, że zęby mleczne nie wypadają mimo pojawienia się zębó stałych. Takie przetrwałe zęby mleczne mogą być przyczyną nieprawidłowego rozwoju zębów stałych oraz deformacji szczęk i co za tym idzie- problemów z pobieraniem pokarmu. Przetrwałe zęby mleczne pozostające do ok. 6-7 miesiąca życia należy usunąć. Jest to jeden z częściej wykonywanych zabiegów w naszej Przychodni.

Kolejnym problemem związanym z przetrwałymi zębami mlecznymi jest zaleganie resztek pokarmu w szczelinach między zębami. Stanowią one idealną pożywkę dla bakterii.

Rozwój bakterii w jamie ustnej może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu, zapalenia dziąseł oraz wtórnych infekcji innych narządów np.: serca, płuc, nerek, wątroby.

Najbardziej widocznym efektem tego procesu jest formowanie się kamienia nazębnego.

Gdy wykształci się już twardy, brązowy kamień, niezbędna jest interwencja lekarza weterynarii. Kamień należy niezwłocznie usunąć zanim dojdzie do obsunięcia dziąseł.

Zabieg ten wykonujemy bardzo często. Należy go przeprowadzać w znieczuleniu ogólnym, co chroni zwierzę przed bólem i stresem związanym ze stosowaniem aparatury do czyszczenia zębów.

Po zabiegu otrzymujecie Państwo od nas wskazówki i zalecenia dotyczące dalszej terapii oraz zasad codziennej higieny zębów.

Zupełnie odrębny temat to uzębienie gryzoni i królików. Ich zęby rosną przez całe życie, dlatego niezbędna jest odpowiednia dieta ( twarde elementy do gryzienia – gałęzie, ziarno) oraz systematyczne okresowe wizyty kontrolne u lekarza weterynarii. Przerośnięte zęby mogą utrudniać lub wręcz uniemożiwiać pobieranie pokarmu co może doprowadzić do śmierci głodowej zwierzęcia.
 

*** PAMIĘTAJ! ***

 

85% psów i 70% kotów cierpi z powodów stomatologicznych!


Codzienne mycie zębów i regularne kontrole jamy ustnej to najskuteczniejsze metody walki z chorobami zębów i przyzębia. Przyzwyczajaj już młode zwierzęta do codziennej pielęgnacji jamy ustnej i zębów.