Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 

 

 

 

 

Przychodnia Weterynaryjna "Puchatek" w Rybniku lek. wet. Barbara Pęciak-Wróbel

Zabiegi pielęgnacyjne

Twój Pupil – młody czy dorosły, mały czy duży, rasowy czy też nie – zawsze domagać sie będzie od Ciebie codziennej dbałości i troskliwej opieki. Warto zatem wiedzieć, że właściwa higiena to dla niego synonim dobrego zdrowia i długiego życia, dla Ciebie zaś to cenne chwile szczęścia i spokoju.
SIERŚĆ. O szatę ulubieńca należy dbać stale i systematycznie, szczególnie dotyczy to zwierząt z dłuższym włosem (psy, koty, króliki, świnki morskie itp.) które czeszemy codziennie. Trzeba  też pamietać o kąpielach. Używa się szamponów wyłącznie przeznaczonych dla zwierząt, ponieważ szampony dla ludzi mogą wywołać alergię. Częstotliwość  kąpieli jest uzależniona od trybu życia zwierzęcia. Nie wolno kąpać zwierzaka dotkniętego chorobą skóry nie zasięgnąwszy porady lekarza weterynarii.
OCZY. Powinno się codziennie sprawdzać stan oczu i skóry wokół nich. Jeżeli łzawienie jest obfite i odbarwia sierść, zasięgnij porady lekarz weterynarii.
USZY. Wymagają systematycznej kontroli, szczególnie te obwisłe. Małżowinę uszną można przecierać wacikiem nasączonym specjalnym preparatem przeznaczonym do higieny uszu. Niezbędne jest również regularne usuwanie włosów zarastających kanał słuchowy. Jeżeli zwierzę trzepie głową, drapie ucho, przekrzywia głowę, koniecznie zwróć się o pomoc do lekarza weterynarii.
ZĘBY. Już szczenię i kocię należy przyzwyczajać do codziennej higieny jamy ustnej. Osadzająca się początkowo na zębach płytka przy braku codziennej higieny zębów podlega krystalizacji i w efekcie powstaje kamień nazębny, który zwiększa ryzyko infekcji dziąseł i odsłonięcia korzeni.
Kamień jest siedliskiem bakterii, które powodują rozkład gnilny resztek pokarmu, co każdy z właścicieli zwierzęcia odczuwa w postaci tzw. “fetor ex ore “ czyli bardzo nieprzyjemego zapachu z pyska swojego pupila. Codzienna profilaktyka polegająca na stosowaniu specjalistycznych dodatków dietetycznych a najlepiej codziennego mycia zębów przy zastosowaniu specjalistycznych past weterynaryjnych dla zwierząt, powinna ustrzec zwierzęta przed zbyt wczesnym osadzeniem kamienia nazębnego.
PAZURY. Stale rosnące paznokcie to nie tylko nasz-ludzki problem, dotyka on także naszych Milusińskich.  Mieszkające w domach zwierzęta mają ograniczoną mozliwość ścierania pazurków. Dotyczy to w równej mierze psów, kotów, domowych gryzoni i ptaków. Takie poprzerastane pazury to nie tylko zagrożenie dla nas, naszych dzieci (zadrapania)  i mebli (psy ,,rysują,, podłogę, koty niszczą meble , tapicerkę itp). To przede wszystkim dyskomfort dla naszych ulubieńców. Może to być przyczyną trudności w poruszaniu, kulawizn stanów zapalnych. Pamiętajmy więc o regularnym kontrolowaniu pazurków, a w przypadku nadmiernej ich długośći o regularnym ich przycinaniu.