Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 

 

 

 

 

Przychodnia Weterynaryjna "Puchatek" w Rybniku lek. wet. Barbara Pęciak-Wróbel

Urzędowe obserwacje w kierunku wścieklizny

Na podstawie Rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 roku w sprawie zwalczania wścieklizny, w przypadku podejrzenia zakażenia człowieka wirusem wścieklizny lub pogryzienia człowieka przez zwierzę istnieje konieczność przeprowadzenia obserwacji tegoż zwierzęcia. Obserwacji dokonuje Powiatowy lekarz Weterynarii.
Kontakt: Pow.Lek.Wet. Waldemar Kujański, ul. 3 Maja 31, 44-200 Rybnik, tel: 324228632.

Wścieklizna jest ostrą chorobą wirusową charakteryzującą się porażeniem ośrodkowego układu nerwowego, z następującym porażeniem mięśni i zgonem.

Wirus obecny jest w ślinie, wydzielinach i wydalinach chorych zwierząt. Najczęściej do zakażenia dochodzi przez wprowadzenie śliny do rany w czasie pokąsania. Największe niebezpieczeństwo dla ludzi stanowią chore psy i koty, które zarażają się zwykle od dzikich zwierząt.

Zwierzę, które ugryzło człowieka, a nie wykazuje żadnych symptomów choroby, powinno być przez 15 dni obserwowane przez lekarza weterynarii. W przypadkach wątpliwych okres obserwacji może być przedłużony. W przypadku pogryzienia przez zwierzę podejrzane o wściekliznę o postępowaniu decyduje lekarz medycyny. Wścieklizna rzadko rozwija się u ludzi, u których natychmiast po ugryzieniu zastosuje się odpowiednie postępowanie medyczne. Istotne znaczenie ma jak najszybsze prawidłowe odkażenie rany.

Osoba pokąsana przez zwierzę zawsze powinna zgłosić się do lekarza medycyny a zwierzę powinno być poddane obserwacji weterynaryjnej.

 

Pamiętaj o regularnym szczepieniu swojego pupila w ten sposób zapobiegasz wściekliźnie!!!